Personal trainer Markus Kolinen näyttää tehokkaan kolmen venyttelyliikkeen sarjan golfpelaajalle, joka herättelee lihakset ja valmistaa kehon kierrosta varten.
“Tiedän omastakin kokemuksesta, että saavumme usein liian myöhään kentälle. Kun on vain muutama minuutti aikaa ennen starttia, kannattaa se käyttää kunnon lämmittelyyn ja venyttelyyn”, Kolinen kertoo.
”Dynaaminen tarkoittaa tässä yhteydessä jatkuvaa liikettä. Tee liikkeet sarjana rauhallisella tempolla ja aina samassa järjestyksessä.”
Toista niin eteen- ja taaksetaivutukset, sivutaivutukset kuin askelkyykyt neljä kertaa.
Lihasten ja kehon lämmittely ehkäisee myös loukkaantumisilta.
1. Eteen- ja taaksetaivutus:
- Ota lantion levyinen haara-asento ja mailoista leveä ote.
- Aloita eteentaivutus pää edellä alas. Pidä polvet hieman koukussa, ¨pehmeinä¨
- Muista pitää niska rentona, jolloin venytys vaikuttaa koko takalinjaan.
- Aloita ylösnousu heti ala-asennosta. Tuo mailat vartalon läheltä ylös. Työnnä lopuksi lantio eteen.
Jos venytys tuntuu takareisissä, mutta ei pakarassa, koukista polvia enemmän ja päinvastoin. Venytys kohdistuu eteen taivutuksessa pohkeisiin, takareisiin, pakaraan, ala-ja yläselkään sekä niskaan. Taakse taivutuksessa venyvät lonkan koukistajat, rinta ja olkalihaksen etupuoli
2. Sivutaivutukset
- Sivutavutuksessa pidä painopiste enemmän venytettävällä puolella.
- Käännä liikkeen lopuksi hartioita hieman auki.
- Jos olkapäissä tuntuu kireyttä tai kipua, pidä käsiäsi hieman koukussa.
3. Askelkyykky kädet ylhäällä
- Ota askel eteen ja nosta samalla kädet ylös.
- Pidä painopiste jalkojen välissä.
- Ota askel takaisin laskien samalla kädet perusasentoon.
- Venytys kohdistuu ristiselkään, sekä rintarankaan.
Golfareille suunnattuja keskivartalon voimatasapaino-kursseja vetävän Markus Kolisen haastattelu FORE!n kauden 2020 ykkösnumerossa.
Lisätietoa www.markuskolinen.fi