Huaweilta on tullut markkinoille monipuolisilla liikunnan ja terveyden seurannan ominaisuuksilla varustettu kello, laitteessa on yli 100 urheilu- ja harjoitustilaa sekä gps-paikannus ja mm. syvyyssensori. Tässä hintaluokassa (279 € sovh) ei vastaavaa laitetta ole tarjolla.
Huawei Watch Fit 4 Pro painaa ilman ranneketta vain 30,4 grammaa ja yhdellä latauksella pelaat jopa 5 kierrosta golfia, 1,82 tuuman näyttö on kirkas, joten käyttö onnistuu myös aurinkoisella säällä. Laite on sekä Apple että Android yhteensopiva.
Käytössä kello toimii erinomaisesti ja on lähes huomaamaton keveytensä vuoksi. Pitkä käyttöaika ja monipuoliset toiminnot takaavat, että kello soveltuu sekä liikunnan että terveyden seurantaan. Jos kentällä menee väyliä ristiin saattaa kello sekoittaa kohdan ja laitteella on vaikeuksia löytää takaisin oikeaan kohtaan, tämä tuli tosin eteen vain yhdellä kentällä.
Käyttö on alkuun hieman haastavaa koska käytössä on sekä kosketunäyttö että kaksi painiketta, mutta tämäkin selkeytyy käytettäessä.
Pääsy 15 000 golfkenttään maailmanlaajuisesti – mukaan lukien yli 1 000 kenttää Pohjoismaissa. Voit tarkastella näkymiä 3D-kenttäkartoilla, seurata reaaliaikaisia GPS-pohjaisia etäisyyksiä ja viheriöiden kaltevuuksia. Harjoitusalue -tilassa kello tarkkailee taakse vientiäsi, lyöntiäsi sekä saattoasi lisäksi kello kertoo swingin temmosta ja nopeudesta.
Lisätietoja https://consumer.huawei.com/fi/wearables/watch-fit4/
